Zasłony z przelotkami
Zasłony z przelotkami
To rozwiązanie podbiło serca projektantów wnętrz specjalizujących się we wnętrzach nowoczesnych. Do jakich wnętrz pasują zasłony na przelotkach i jak dobrać je do karnisza i całej dekoracji wnętrza?
Zasłony na przelotkach to typ montażu zasłon, który polega na tym, że w górnej części zasłony wycina się otwory, na których zaciskane są metalowe lub plastikowe obręcze. Aby zawiesić zasłonę, należy przewlec drążek karnisza przez powstałe otwory. Zasłona dzięki obręczom może swobodnie przesuwać się po karniszu. Kiedy je zaciągamy, zwiększamy odległość między obręczami, a kiedy je rozsuwamy, obręcze zbliżają się do siebie, a zasłona staje się bardziej pofałdowana.
Zasłony z przelotkami stosuje się przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych oraz tam, gdzie zasłony zaciąga się często (np. wtedy, kiedy służą jako parawan), bo jest to jedna z najwygodniejszych i działających najbardziej płynnie sposobów zaciągania zasłon, który nie wymaga siłowania się z szynami karnisza czy szarpania za zaczepiające się o karnisz szelki.
Jakie tkaniny nadają się na zasłony z przelotkami?
W teorii przelotki można montować na każdym typie materiału. Są tak skonstruowane, by zaciskać się stopniowo, w zależności od grubości materiału. W praktyce jednak nie stosuje się przelotek na materiałach delikatnych i cienkich. Obręcze wyglądają na takich materiałach zbyt topornie. Przy lekkich tekstyliach, jeśli chcesz wieszać zasłony bezpośrednio na drążku, lepiej zastosować szelki lub troczki.
Przelotki (inaczej sztancowanie) wyglądają doskonale na tekstyliach grubszych, jednokolorowych lub zdobionych wzorami geometrycznymi lub pasami. Kolor przelotek powinien być dobrany do koloru karnisza lub do koloru zasłon.
Razem z wami sadzimy drzewa w polskich lasach