img

500 369 100

(33) 482 00 77

(dni robocze 9 - 15)

Pokaż koszyk suma: 0,00 zł
 
img
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Odbierz rabat 5% na zakupy
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail korespondencji handlowej w postaci newslettera.
Pole wymagane

Sposoby upinania firan i zasłon

Te same firany i zasłony mogą zyskać za pomocą upięcia zupełnie nowy wygląd. Jak dopasować upięcie firan do stylu wnętrza? Jakie tricki można zastosować?

Tradycyjne upięcie firan i zasłon

Najbardziej podstawowy sposób upięcia zasłon, lub firan to zebranie materiału szarfą lub sznurem w 2/3 wysokości. W efekcie powyżej przewiązania materiał lekko się zaokrągla i miękko układa. A poniżej przewiązania swobodnie spływa na ziemię.

KLIKNIJ ZDJĘCIE ABY PRZEJŚĆ DO OPISU

Do firanek upinanych w sposób klasyczny zasłony pozostawiamy luźno opuszczone. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie z tego samego materiału prostego lambrekinu, który zamknie całą kompozycję od góry. Tego typu upięcie stosuje się na firanach zawieszonych we wnętrzach romantycznych, rustykalnych oraz bardzo często w kuchni.

Jeśli upinamy w ten sposób zasłony, to firanki najczęściej pozostawiamy w formie klasycznej – bez upięcia, ewentualnie z marszczeniem.

Poza sznurem, chwostem czy szarfą, wykorzystać można również inne przedmioty – np. sznur korali. Tradycyjne upięcie można zastosować obustronnie lub – jeśli okno jest węższe – jednostronnie.

Takie upięcie jest bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli zależy nam na tym, by móc zaciągać firany na wieczór. Wystarczy jedynie rozwiązać szarfę. Jednym ze sposobów na wygodne upinanie zasłon jest zamontowanie na ścianie z boku okna małego haczyka, o który będziemy zaczepiać końcówki szarf czy chwostów. Ukryty za zasłoną będzie niewidoczny, a rozpuszczenie zasłon zajmie zaledwie kilka sekund.

Upięcie symetryczne firan

Zebrana na 2/3 wysokości firanka spięta klamrą pośrodku, z luźno puszczonym dołem. To nowoczesna, nieco bardziej awangardowa wersja klasycznego upięcia. Idealnie sprawdza się w wysokich oknach i może być stosowane również przy dużych przeszkleniach (kilka okien obok siebie).

W zależności od ilości okien w pomieszczeniu, ich szerokości oraz efektu, jaki chcemy uzyskać, można zawiesić na jednym oknie tylko jedną upiętą w ten sposób firanę (wtedy zebranie materiału będzie na środku okna) lub dwie (wtedy oba zebrania będą po bokach okna, a środek okna pozostanie odsłonięty. Pierwsza metoda bardziej sprawdza się w przypadku firan, druga – zasłon. Co ważne, upięcie pojedynczej firany w ten sposób to dobry sposób na doświetlenie pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. Dzięki zebraniu firany pośrodku, z boków okna światło może wpadać bezpośrednio, a jednocześnie wnętrze pomieszczenia jest chronione przed wzrokiem z zewnątrz.

Przy tym rodzaju upięcia stosujemy firany gładkie, niemarszczone i najlepiej bez wzorów. Świetnie sprawdzą się gładkie markizety lub woal.

Upięcia z lambrekinem

Lambrekin to pas materiału wysokości 20-40 cm zawieszony na górze okna na całej jego szerokości. Najczęściej lambrekiny stanowią element dekoracyjny zasłon, choć można spotkać ich zwiewne wersje z firan.

Lambrekin może być zawieszony bez marszczenia lub z marszczeniem. W przypadku tej drugiej formy firana do okna powinna być gładka i prosta – marszczony lambrekin jest na tyle dekoracyjny, że nie potrzebuje dodatkowego wzmocnienia wzorzystą firanką. Przy gładkim lambrekinie można pozwolić sobie na dodatkową dekorację okna firaną ze wzorem bądź z nadrukiem.

Ta dekoracja okna sprawdza się w każdym typie pomieszczenia, które posiada okna ze szprosami, a pomieszczenie urządzone jest klasycznie bądź w stylu rustykalno – wiejskim. Bardzo często lambrekiny używane są do dekoracji okna w kuchni i występują razem z zazdrostką. Zasłony są wtedy upięte w stylu klasycznym (zebrane szarfą po bokach).

Upięcia asymetryczne firan

Nowoczesna aranżacja okna pozwala na wprowadzanie do dekoracji okiennych zaskakujących elementów. Jednym z nich jest asymetryczna, krótka firana cięta skosem w poprzek okna. W części, która jest krótsza i odsłania okno, wiesza się dodatkową firankę, prostą, zebraną nad parapetem w formie chwostu. Taka aranżacja idealnie sprawdza się w pomieszczeniu z jednym oknem – np. gabinecie czy sypialni.

Można zastosować przy niej proste zasłony, ale tylko wtedy, jeśli w zasadzie potrzebna jest ich funkcja użytkowa. Jeśli nie mamy potrzeby zasłaniania okien wieczorem, to dekoracja okna może składać się jedynie z takiego kompletu firan.

Tego typu upięcia najczęściej kupuje się w formie gotowej firany, dopasowanej wymiarem na szerokość i wysokość okna.

Żabot i muszla firany eleganckie

Do wnętrz bardzo eleganckich, urządzonych w stylu klasycznym, mieszczańskim lub nawiązujących do którejś z epok historycznych, zastosować można firany z żabotami i (lub) upięciami typu muszla.

Żabot na firance to ozdoba polegająca na zebraniu udrapowanego materiału na przodzie firany, najczęściej na jej zakończeniu. Żaboty wykorzystuje się w firanach krótkich – na wysokości parapetu. Bywa, że firanka posiada 2-3 żaboty, w zależności od szerokości okna.

Poza eleganckim żabotem, stylu i klasy nadaje firance również upięcie w stylu muszla. Jest to pas materiału, podwieszony na górze okna z obu stron i lekko puszczony pośrodku. Takie upięcie nadaje firance kształt muszli – stąd nazwa. Do upięć muszli wykorzystuje się materiały miękkie, lejące się – np. woal, a jeśli to zasłonę upinamy na kształt muszli, to również musimy wybrać maksymalnie miękki, najlepiej połyskujący materiał. Muszla bywa stosowana zamiast lambrekinu.

Żabot i muszla mogą być stosowane jednocześnie. Żabot dobrze wygląda również w połączeniu z prostym lambrekinem.

Warto śledzić najnowsze trendy w upinaniu firan i zasłon, bo projektanci wnętrz na pewno nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. W zależności od stylu wnętrza i ilości przeszkleń, wśród wielu propozycji na pewno każdy znajdzie idealne upięcie firany lub zasłony.

KLIKNIJ ZDJĘCIE ABY PRZEJŚĆ DO OPISUfirany24.net powrót na stronę główną

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl