img

500 369 100

(dni robocze 9 - 15)

Pokaż koszyk suma: 0,00 zł
 

Jak wybrać gotowe firanki

Dekoracja okna nigdy nie była prostsza! Już nie musisz mierzyć, wymyślać wzorów i szyć – wystarczy zamówić gotową firankę ze wzoru, wyciągnąć z opakowania i zawiesić, a okno i całe pomieszczenie zyska zupełnie nowy wygląd! O czym pamiętać przy wyborze gotowych firan? Na co zwrócić uwagę kupując gotowe firanki?

Wybór materiału na firankę

Firany szyje się z kilkunastu rodzajów tkanin. Najpopularniejszy jest żakard, woal, organza, ale wykorzystuje się również koronkę, markizetę, tiul, satynę, a nawet delikatną bawełnę lub len (choć te dwie ostatnie propozycje to najczęściej opcja dla osób, które szukają dość gęstych, mało przepuszczających firan bądź lekkich zasłonek).

Wybór rodzaju materiału to nie tylko kwestia estetyki, ale ma też kolosalne znacznie w kontekście wygody użytkowania firany. To rodzaj materiału decyduje bowiem o tym, czy firana będzie się bardzo gniotła, czy będzie przyjmowała zapachy i kurz oraz, na ile łatwo będzie można ją odświeżyć. Niektóre firany (zwłaszcza żakard) można prać skutecznie nawet w niskiej temperaturze, a inne – jak woal – trzeba zawsze po wypraniu uprasować.

Wybierając gotowe firany mamy często tendencje do tego, by nie zwracać uwagi na materiał – sugerujemy się zdjęciem i wyobrażeniem tego, jak firanka będzie wyglądała w naszym salonie czy kuchni. Jeśli jednak chcesz uniknąć rozczarowania, to najpierw wybierz materiał, a potem filtruj firany w sklepie pod kątem tego, jaki wzór z danego materiału będzie pasował do Twojego wnętrza.

Pamiętaj również o tym, że firana blokuje częściowo dostęp światła, a gotowa firana, uszyta na taśmie marszczącej nie będzie mogła zostać „rozciągnięta”. Zwróć zatem od razu przy zakupie uwagę na gęstość firany i jej przepuszczalność.

Wybór wzoru materiału firanki

Nie mniej ważny od wyboru tekstyliów jest wybór wzoru firanki. Tu również wiele zależy od naszego gustu oraz istniejącego wystroju pomieszczenia. W sprzedaży dostępne są firanki gładkie, haftowane, z nadrukami, zdobione żakardowym wzorem, dekorowane dodatkowymi wstawkami materiału, szarfami czy gipiurą.

Bardzo ciekawą propozycją, z jaką można spotkać się w zasadzie jedynie przy firanach gotowych, jest specjalnie przygotowany wzór na całej szerokości bądź wysokości firany, który przypomina obraz. Takie rozwiązania stosowane są przy firanach gotowych, gdyż przy firanach na metry ucięcie części wzoru wyglądałoby nieestetycznie. Tego typu firany najczęściej stosuje się w formie paneli – firanka nie jest marszczona, a wzór widoczny jest w całej okazałości.

Inną charakterystyczną ozdobą dla gotowych firan są wstawki z gipiury lub markizety, które sprawiają, że dekoracja okna jest ciekawsza i wygląda bardziej elegancko. Taki drobny detal potrafi uszlachetnić nawet całkiem zwyczajne wnętrze.

Największy wybór wzorów mają oczywiście firany żakardowe, choć wśród nich gotowe firany stanowią zdecydowaną mniejszość. Wynika to z tego, że żakard nie potrzebuje dodatkowych zdobień czy upięć (a w przypadku wielu wzorów wręcz byłoby to niezalecane). Gotowe firany żakardowe będą więc najczęściej firanami typu panel, o których pisaliśmy powyżej.

Wybór upięcia firan

Ostatnim elementem wyboru gotowej firany jest rodzaj upięcia. Determinuje je zarówno typ okna, rodzaj pomieszczenia, jak i styl, w jakim jest urządzone. Do okien ze szprosami pasują najbardziej firanki upinane symetrycznie, spięte chwostem lub taśmą, których materiał będzie swobodnie opadał i miękko się układał. Kuchenne okna ze szprosami pięknie udekoruje bardzo tradycyjna zazdrostka lub również symetryczne upięcie w 2/3 wysokości firany. Do tego typu upięć najbardziej nadają się takie materiały jak szyfon, markizeta, tiul. Powinien być gładki, ewentualnie w bardzo drobny rzucik.

Co do zasady zresztą in bardziej fantazyjne upięcie, tym mniej zdobny materiał. W przeciwnym razie grozi nam przeładowanie. Wzorzysta firanka z lambrekinami, upięciami i podwiązaniami będzie wyglądać po prostu nieelegancko. To zresztą też jedna z przewag gotowych firan nad metrażowymi – gotowe są przygotowane tak, by zawsze wyglądały gustownie, dlatego wynikającego z nadmiaru faux-pas raczej nam nie grozi.

Wnętrze nowoczesne może pozwolić sobie na nieco większą dozę szaleństwa w zakresie nowoczesnych sposobów na upięcie firan. Można zastosować wszelkie upięcia asymetryczne czy pionowe taśmy wzorowane na roletach rzymskich. Do wnętrz modernistycznych pasują również nowoczesne wersje firan – panele czy nowe wersje makaronów z nieco grubszych sznurków. W takich wnętrzach często też jednak stosuje się proste firany puszczone z marszczeniem (wtedy jednak można z powodzeniem kupić firanę na metry i zlecić jej uszycie).

Nowe budownictwo stosuje teraz chętnie duże, przeszklone powierzchnie. W wysokich oknach i przy dużych przeszkleniach można zastosować dodatkowe elementy dekoracyjne typu lambrekiny, żaboty czy muszle. Przy niskich oknach lepiej ich unikać – dodatkowo zmniejszą optycznie okno i sprawią, że pokój będzie wyglądał mniej przestrzennie. Muszle i żaboty wyglądają dobrze jedynie w klasycznych, eleganckich wnętrzach oraz we wnętrzach w stylizacji retro. Do wnętrza o prostym, minimalistycznym stylu zdecydowanie nie będą pasować.

Kupując gotową firanę, która ma nietypowe upięcie, spróbujmy wyobrazić ją sobie w naszym wnętrzu, pamiętając o tym, że zdjęcie nie do końca oddaje to, jak będzie się ona prezentować w naszym wnętrzu i przy naszych meblach i bibelotach.

Wydawałoby się, że kupno gotowej firany to sprawa bardzo prosta. I tak w zasadzie jest, ale warto, przed złożeniem zamówienia, przemyśleć kilka powyższych kwestii bądź zapytać o poradę sprzedawcę, który zna się na firanach i potrafi doradzić swojemu klientowi, które modele, będą pasować do jego wnętrza, trybu życia i ekspozycji pomieszczenia na stronę świata.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl