Klucz do wyboru odpowiedniej firanki do dekoracji okna ? Styl, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Aby mieć pewność, że całość będzie się ładnie komponować, naucz się dobierać aranżację okna o stylu całego pomieszczenia. Podpowiadamy jak to zrobić.
Styl nowoczesny – firany funkcjonalne, panele
Wnętrze nowoczesne jest schludne, spokojne i wygodne. Dominują niskie, ale obszerne sofy o geometrycznych kształtach, mała ilość elementów dekoracyjnych. Prostota łączy się z funkcjonalnością. W nowoczesnych wnętrzach często łączy się materiały- szkło z betonem lub drewnem.
Dekoracje okna w tym stylu są proste, a do wnętrza powinno wpadać dużo światła. Dlatego wybieramy firany bez wzorów, za to mocno przepuszczające. Mogą być kreszowane. Sprawdzi się tu tiul, woal, muślin lub markizeta – koniecznie z obciążnikami. Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza na dużych powierzchniach okien są firany – panele.
Zasłony w jasnych kolorach lub szarościach, ale koniecznie w ciepłych odcieniach. Wnętrza nowoczesne bywają surowe i zasłonami możemy je ocieplić. Można je delikatnie upiąć.
Styl gabinetowy – gęste firany i ciężkie kotary
Masywne, skórzane fotele na toczonych nogach, półki wypełnione książkami i ogromne, drewniane biurko w centrum. Koniecznie dywan. To styl gabinetowy, który niekoniecznie ogranicza się do przestrzeni roboczej. W tym stylu urządzić można również salon lub kuchnię.
Firany w przestrzeni gabinetowej są proste, sięgające ziemi i dość gęste. Ich zadaniem jest dawanie prywatności, muszą zatem stanowić barierę i dla świata i dla słońca. Sprawdzą się zatem firany gładkie oraz gęsty żakard z małych elementów. Zasłony najczęściej w ciemnych kolorach (głównie brązy lub butelkowe zielenie). Mogą też nawiązywać do dywanu żakardowym wzorem. Można pokusić się też o tkaninę z lekkim połyskiem.
Styl pop-art – kolorowe firany i zasłony
Ten styl to feeria barw i mnóstwo symboliki. Prawdziwe wnętrza pop art spotyka się rzadko, bo są to przestrzenie, do których trzeba mieć naprawdę duże wyczucie i odwagę, a łatwo też otrzeć się o kicz. Za to zainspirować się pop artem można w każdym wnętrzu – zwłaszcza w sypialni i kuchni. Wystarczy wybrać kilka symboli kultury masowej i zdecydować się na dwa dominujące, ostre kolory.
Jaka firanka do pop artowego wnętrza? Nie ma tu nic lepszego niż kolorowe firany makarony. Zasłony mogą być w takim wnętrzu bardzo nośnym elementem dekoracyjnym. Wystarczy wybrać tkaninę z odpowiednim nadrukiem (pop artowym bądź geometrycznym).
Styl etno / folk – zazdrostki, nadruki ludowe, wzory zwierzęce
Ten styl charakteryzuje się dużą różnorodnością. Motywem dominującym może określony motyw (np. kurpiowskie wycinanki) czy design (np. zebra). W pewnym sensie odmiana tego stylu jest też styl prowansalski, bo nawiązuje do ludowej tradycji południa Francji (która jednak dla nas jest egzotyczna, wiec nie zaliczamy tego stylu do folku).
Dekoracja okna w takim mieszkaniu może bardzo mocno podkreślić charakter wnętrza. W zależności od dominujących motywów mamy do dyspozycji koronkowe i haftowane zazdrostki, zasłony z nadrukami ludowymi, czy całe komplety zasłon kuchennych w formie paneli wraz z korespondującymi zazdrostkami. Bardzo dobrą decyzją jest zakup materiału na zasłony na metry – można wtedy z tego samego materiału uszyć pokrowce na poduszki i zasłon. Niektóre sklepy z firanami i tekstyliami dekoracyjnymi oferują też gotowe komplety tekstyliów (np. zasłony + obrus), które idealnie pasować będą do folkowych i etno wnętrz.
KLIKNIJ ZDJĘCIE ABY PRZEJŚĆ DO OPISU
Lata 50 -te i 60-te
Ciekawy styl, w którym znajdziemy tapicerowane meble na cienkich nóżkach, retro stoliki ze szkła bądź sklejki, fotele z drewnianymi poręczami, wraca do łask. Choć oryginalnym mebli z lat 50-tych na rynku coraz mniej, to pojawiają się ich imitacje i reprodukcje. W tym stylu jest kolorowo, funkcjonalnie i nieco kanciasto.
W oknach mieszkania w stylu lat 50-tych króluje żakard z dużymi, przestrzennymi wzorami i dopasowane do nich gładkie firany w wyrazistym kolorze. Na wyższych piętrach można pokusić się o zasłony z nadrukami geometrycznymi lub dużymi, bardzo wyrazistymi motywami kwiatowymi i roślinnymi (liście rododendronu, bambusy). Mogą być niezwykle kolorowe i przyciągające uwagę.
Styl elegancki
Klasycznie albo nieco glamour – styl elegancki to dobre rozwiązanie dla każdego, kto chce, by wnętrze zachwycało. To, co jest w nim najważniejsze, to harmonia między poszczególnymi elementami wystroju. W zależności od doboru mebli i dodatków można nadać mu nieco paryskiego szyku bądź wykończyć salon w stylu nowojorskim.
Firanki w stylu eleganckim muszą być odpowiednie. Podstawą są szlachetne materiały – jedwabna tafta, szyfon. Upinane, zbierane i zdobione dodatkami. Koniecznie z klasycznym i dekoracyjnym karniszem. Zasłony szyjemy z materiałów lekko błyszczących – brokatu lub tkanin zasłonowych z żakardowym wzorem.
Styl romantyczny
Uwielbiany przez większość kobiety. Jest delikatny, słodki i uroczy. Świetnie sprawdza się w kuchniach otwartych na salony. We wnętrzu romantycznym dominują pastele, łagodne formy dekoracyjne, miękkie kształty.
W takim wnętrzu można zastosować zwiewne firany z muślinu, woalu, tiulu – z falbankami, żabotami, lambrekinami. Innym rozwiązaniem są panele tkaninowe z zawieszkami w kształcie serduszek bądź kwiatów. Na firanach często pojawiają się kwiatowe motywy żakardowe. W kuchniach sprawdzą się drukowane bądź haftowane zazdrostki.
Styl śródziemnomorski – zwiewne firany, brak zasłon
Ten styl spotykamy głównie w domkach jednorodzinnych. Do bloków nie pasuje, bo potrzebuje przestrzeni oraz … okiennic, które są nieodłącznym elementem architektury Włoch, Hiszpanii i Francji, czyli krajów basenów morze śródziemnego. Bielone ściany, błękitne elementy dekoracyjne, a w oknach muślinowe bądź woalowe firany, nierzadko gęsto upinane w stylu woda bądź upinane i podwiązywane. Muszą być lekkie, by wiatr mógł nimi delikatnie poruszać.